04/04/2004 <<<önceki gün   bugün   sonraki gün>>>
English
yenibir.com
Genç Hürriyetim
Agora
Gündem
Politika
Avrupa Birliği
Dünya
Ekonomi
Spor
Yaşam
Teknonet
Tüm Haberler
Yazarlar
Kültür Sanat
Magazin
Gezi
Özel Dosyalar
Hava Durumu
Astronet
Televizyon
HÜRRİYET EKLER
Bilim
Otoyaşam
Seyahat
Pazar
Cumartesi
Cuma
Kelebek
Gündem
04.04.2004
Yalçın BAYER
Demireller’in Isparta kalesi neden düştü
  
ybayer@hurriyet.com.tr
 

‘YALÇIN Bey, Isparta’daki seçimler konusu neden değerlendirilmiyor? Türk siyasal hayatı için Isparta’da ilginç göstergeler çıktı’ dedi.

Gerçekten, kamuoyu Süleyman Demirel’in Isparta’sını, özellikle de İslamköy’ünü unutmuş artık. Sonuçlar üzerinde pek dikkatli değerlendirme yapılmadı. Ama çarpıcı olanı AKP’nin İslamköy’de, DYP’ye 300 oy fark atması...

Dostumuzdan önce İslamköy’deki sonuçları dinliyoruz:

‘İslamköy’ün DYP’li belediye başkanı Mehmet Tuna 8 ay önce vefat edince, yerine meclis üyesi Aziz Ünlü vekil başkan olmuştu. Aziz Ünlü, Demirel’in büyük ablasının oğludur. Şevket Demirel kendisine yeniden aday ol, dedi. Ancak halkın sevdiği bir kişi olarak biliniyor. AKP’nin gösterdiği Lokman Gökmen’nin seçimi 300 oy farkıyla alması, DYP adayının pek tutulmadığını ortaya koydu. Seçimden sonra Aziz Ünlü, dayısına ‘kazanamayacağım ortadayken beni neden aday gösterdiniz’ diye sitem etmiş. Yani Isparta’da Demirel faktörü bitti,artık bir dönem kapandı denilebilir.’

ŞEVKET DEMİREL’DEN AĞAR’A TELEFON

Isparta merkezde de AP ve DYP dışında ilk kez başka bir parti kazanmış oluyor? Bu nasıl oldu?

Ispartalılar, özellikle Şevket Demirel’in etkisinden ve gücünden bıktı. 30 yıldan fazla Ticaret Odası Başkanlığı’nda bulunan Demirel’in halkla yakın ilişkisi yoktu; bir iş için kapısını çalanı 3-4 saat kapısında bekletir; dar bir ‘yağcı’ ekip ile ile konuşurdu. Bu seçimde Mehmet Ağar’a telefon ederek; Mustafa Çobaner’in (%5.9) Isparta adayı olmasını istedi. Tabii Isparta’yı tanımayan Ağar, Demirel’i kırmadı. 1991-95 arasında milletvekili olan Süleyman Demirel’in cumhurbaşkanlığında da danışmanı olarak görev yapmıştı. Ankara’da oturan bu adaya DYP örgütü karşı çıktı. AKP ise yerli 9 adayına karşı 40 yıl önce Isparta’dan ayrılmış, Tayyip Erdoğan’a yakın olduğu bildirilen ve Albayraklar’da üst düzey görev yapan Hasan Balaman’ı aday gösterdi. Bu adaya karşı da partide tepki doğdu. MHP’li Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın da adaydı (34.4). Ancak son iki günde ne olduysa oldu; AKP adayı % 49.6 oy oranıyla başkan seçildi. Bu iki günün nasıl geliştiği, gecelerinde ne olduğu araştırılması lazım. Ancak DYP’nin silinmesinin nedenleri var; ilk Ispartalı iktidar avantajını kullanmak ve Şevket Demirel’e tepkisini göstermek ve oğlu Murat Demirel’in Egebank olayı... Bir de 1994-99 döneminin belediye başkanı, DYP’li Mehmet Aybatılı’nın televizyonunu AKP’ye açması... Son yıllardaki zenginliği dikkati çeken Aybatılı’nın, AKP’ye desteği nedeniyle bugün DYP’den ihracı söz konusu... Bu arada belirteyim; Süleyman Demirel’in Isparta’ya hizmetlerini unutmayın; havaalanı ve 43 bin öğrencinin okuduğu üniversite gibi... Ama Şevket Demirel faktörü olumsuz... Belki de damadı İlhan Kesici’nin DYP’ye genel başkan olamamasının ardında bunlar yatıyor.

ERKAN MUMCU’NUN DARBESİ

Erkan Mumcu’
yu, kolundan tutup Mesut Yılmaz’a götüren, milletvekili ve bakan olmasını sağlayan Yalvaç Belediye Başkanı, ANAP’Tekin Bayram neden kaybetti?

Dördüncü kez başkanlığına, Erkan Mumcu’nun darbesi büyük oldu. Bayram, aynı zamanda akrabası Mumcu’yla bugün konuşmuyor. Mumcu, üç ay kadar önce 500’e yakın Yalvaçlı genci bakanlığının Antalya, Denizli, Konya, Isparta’daki turizm ve kültür müdürlüklerine ‘geçici’ kadro ile olarak işe aldı.

Yalvaç’ta AKP adayı kim?

Aslen Yalvaçlı olan ancak İstanbul’da müteahhitlik yaptığını öğrendimiz mühendis Yalçın Bulgurcu; % 54’le kazandı.

AKP’nin aldığı belediyeler.

Isparta’nın 13 ilçesi var; DYP Eğirdir ve Şarkikaraağaç’ı; MHP Keçiborlu ve Senirkent’i aldı, bunun dışındakileri AKP kazandı.

YSK ve içtihat

YÜKSEK Seçim Kurulu’nun (YSK) bazı kararları tartışma yaratıyor. Emekli bir yargıç okurumuz şunları söylüyor:

‘Örneğin bazı yerlerde ismi yanlış olarak seçmen listesinde yer alan adayın tespit edilmesi halinde bir yerde seçim iptal edilirken, bir başka yerde ise itiraz dikkate alınmıyor.

Ayrıca, oyları eşit çıkan adaylar için kuraya başvuruluyor.

Ancak 1984 yılında Ağrı’da ANAP ve MDP adaylarının oyları eşit çıkınca ilçe seçim kurulu seçimin yenilenmesine karar vermişti.

YSK, karar verirken içtihatlarına hiç bakmıyor mu?’

Hıristiyan başkan

TELEVİZYONLARDA yayınlanan haberlerde İskenderun’un Arsuz İlçesi’nde Belediye Başkanı seçilen Fuat Süme’nin Türkiye’nin ilk Hıristiyan belediye başkanı olduğu söyleniyor. Oysa bu tip haber yapılırken araştırma yapılması gerekir diye düşünüyorum. Çünkü babam Şükrü Tutuş, 1970-1994 yılları arasında vefat edene kadar 3 dönem Şırnak’ın İdil İlçesi’nde belediye başkanlığı yapmış Hıristiyan bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıydı.

Kenedi TUTUŞ İSTANBUL

Yetim maaşı

SAYIN
milletvekilleri, babası ölmüş, evlenmemiş kız çocuklarının babalarından aldıkları 250-300 milyon civarındaki yetim maaşlarının kesilmesi için çalışıyorlar.

Ben ayda 300 milyon maaş alan SSK emeklisiyim. Emekli Sandığı’ndan aldığım yetim maaşı ile hayatta kalmaya çalışıyorum. Bu maaşların kesilmesi halinde yetim kız çocukları açlığa, sefalete, karanlığa sürüklenecektir. Lütfen, bu konudaki karar yeniden gözden geçirilmelidir.

Y.TURNA

Mesaj panosu

ŞUBAT’taki
öğretmen atamasından sonra MEB’e gidip ‘atanıp da göreve başlamayanların yerine ek atamanın’ yapılıp yapılmayacağını sorduk. Atamaların kanuni bir süreç olduğunu, daha önce de ek atamaların yapıldığını ve bundan sonra da yapılacağını söylediler. Şimdi ise Personel Genel Müdürlüğü’ne ek yerleştirme ne zaman yapılacak diye sorduğumda, ‘Bu konuda tek yetkili sayın bakanımızdır. O isterse yapılır’ cevabı veriliyor. Sayın Bakanımız atamaların yapılmasını ne zaman isteyecek merakla bekliyorum.

Ebru EBRULİ


Yalçın BAYER
Tüm yazıları
    Oktay EKŞİ
  TÜSİAD’ın önerisi
 
    Ertuğrul ÖZKÖK
  Dört kişiydik, üçümüz bokserli
 
    Ali Atıf BİR
  Laik, liberal ekonomi küreselleşme standart
 
    Ayşe ARMAN
  O bir rüya ‘‘decoder’’i: Doç. Dr. Nusret Kaya
 
    Bekir COŞKUN
  Ay’da satılık arsa...
 
    Doğan HIZLAN
  Bayburt’ta bir müze
 
    Doğan ULUÇ
  Kafa içi boşluğuna çıplak örtü
 
    Emin ÇÖLAŞAN
  Kıbrıs elden giderken
 
    Enis BERBEROĞLU
  Kaç imam lazım?
 
    Ercan KUMCU
  Siyaset ve ekonomi
 
    Erkan ÇELEBİ
  İnternet bankacılığında akıllı anahtarlık dönemi
 
    Ferai TINÇ
  Eskisi gibi olabilir mi
 
    Gila BENMAYOR
  Öteki kadın ne diyor
 
    Hadi ULUENGİN
  Levazımatçı
 
    Yurtsan ATAKAN
  Kes bir yağlı olsun
 
    Murat BARDAKÇI
  Ecyad Kalesi devremülk oldu pazarlamasını Türkler yapıyor
 
    Pakize SUDA
  Nisan bahar ayıdır
 
    Sedat ERGİN
  Annan Planı’nın muhasebesi
 
    Uğur CEBECİ
  Kabinler çok değişecek
 
    Yalçın DOĞAN
  Olanca gücüyle bağırıyor: Anneeee!..
 
    Mehmet YAŞİN
  Erguvan Bayramı
 
    Özdemir İNCE
  Üç onarım önerisi
 
    Oğuz ARAL
  İki köşe yazarı
 
    Devrim SAĞIROĞLU
  Doludizgin
 
    Erman TOROĞLU
  Kendine oynayanlar
 
    Can BARTU
  Büyük değişim
 
    Şükrü KIZILOT
  15 + 15 = 31 eder mi
 
    Osman MÜFTÜOĞLU
  Beş adımda kalp hastalığı riskinizi azaltabilirsiniz
 
    Ebru ÇAPA
  Sanat deli işidir, netekim
 
Ana Sayfa | Son Dakika | Tüm haberler | Gündem | Dünya | Ekonomi | Spor | Yaşam | Bilim-Teknoloji | Yazarlar
Kültür Sanat | Magazin | Özel Dosyalar | Piyasanet | Hava Durumu | Astronet | Televizyon
İnsan Kaynakları | | Arama+Arşiv | Bize ulaşın | Yardım
© Copyright 2004 Hürriyet
www.hurriyetkurumsal.com