21 Temmuz 2000,
Cuma
 Ana Sayfa
 Haber İndeksi
 Türkiye
 Ekonomi
 Dünya
 Spor
 Yaşam
 Dizi
 Yazarlar
 Hürriyet İstanbul
 Hürriyet Ege
 Hürriyet Akdeniz
 Kelebek
 İnsan Kaynakları
 
 Piyasanet
 Teknonet
 Astronet
 Eğlence
 Şehir Rehberi
 Hava Durumu
 Televizyon
 Bulmaca
 Seri İlanlar
 
 Üniversite Rehberi
 
 Agora'da Bugün
 Türk Basın Özetleri
 Dış Basın Özetleri
 
 İnternet Media Kit
 E-mail

Karpuz zayıflatır mı?

YAZ mevsiminin en sevilen ve en çok tüketilen meyvesi karpuz. Diyetisyen olunca, zayıflama konusunda soru soran da çok oluyor. Şu günlerde özellikle karpuz hakkında; yalnızca su içeriyormuş, kalori içermiyormuş, bol bol yenilirse zayıflatıyormuş gibi...

KARPUZ, yüzde 80-90'ı su olan bir meyve. Bir portakal gibi C vitamininden, kayısı gibi potasyum yönünden zengin diyemeyeceğim. Birçok vitamin ve minerali az da olsa içerir. Enerji değeri yüksek değil ama 100 gram karpuz 22 kkal. Ancak bir porsiyon karpuz yaklaşık 500 gram gelir. Bu da demektir ki, karpuzu bol bol yersek kilo bile alabiliriz. Asıl önemli olan yalnızca karpuz yiyerek zayıflamak değil. Tek gıda rejimlerinin çoğunda olduğu gibi, dengesiz beslenmenin gelecekteki hastalıklara basamak hazırlamasıdır. Karpuzun uzun süre tek başına tüketilmesi protein, demir ve kalsiyum gibi birçok besin öğesinin yetersizliğine neden olur. Lafı fazla uzatmadan bugün size bol karpuzlu, ama dengeli bir zayıflama diyeti örneği veriyorum. Bu diyeti 20-45 yaş arasında 1-2 kilo vermek isteyen, sağlık sorunu olmayan bayanlar uygulayabilir. Ancak zayıflamanın kişiye özel bir program olduğunu anımsatalım. Uzun süreli kilo vermek için, bunun gibi birçok zayıflama kürleri yetersiz kalır. Doğru olan, bir diyetisyene başvurup size özel beslenme programınızı almak, düzenli kontrollerle beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmek olmalı.

KARPUZ KÜRÜ

Kahvaltı:

Bir dilim beyaz peynir (50 gram)

Bir dilim karpuz (500 gram)

Öğle:

Bir porsiyon patates salatası

Malzemeleri:

1 orta boy haşlanmış patates, 1 haşlanmış yumurta, 1 yemek kaşığı zeytinyağı, 2 adet zeytin, tuz, limon, domates, salatalık, yeşillik (istenildiği kadar)

Bir bardak ayran

Bir dilim karpuz (500 gram)

İkindi:

Bir dilim beyaz peynir (50 gram)

Bir dilim karpuz (500 gram)

Akşam:

3 tane ızgara köfte (100 gram) veya

1 orta boy ızgara balık (250 gram)

Yağsız bol salata

Bir dilim karpuz (500 gram)

Gece:

İki dilim karpuz veya2 top dondurma