20 Nisan 2000,
Perşembe
 Ana Sayfa
 Haber İndeksi
 Türkiye
 Ekonomi
 Dünya
 Spor
 Yaşam
 Dizi
 Yazarlar
 Hürriyet İstanbul
 Hürriyet Ege
 Hürriyet Akdeniz
 Kelebek
 İnsan Kaynakları
 
 Piyasanet
 Teknonet
 Astronet
 Eğlence
 Şehir Rehberi
 Hava Durumu
 Televizyon
 Bulmaca
 Seri İlanlar
 
 Üniversite Rehberi
 
 Agora'da Bugün
 Türk Basın Özetleri
 Dış Basın Özetleri
 
 İnternet Media Kit
 E-mail

Kavşaklarda geçiş hakkı

Veli KARAHAN

KAVŞAKLARDA, ilk geçiş hakkına ilişkin kurallar, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun, 57. maddesinde düzenlenmiştir. Buna göre; kavşaklara yaklaşan sürücüler, kavşaktaki şartlara uyacak şekilde yavaşlamak, dikkatli olmak, geçiş hakkına sahip araçların önce geçmesine imkan vermek zorundadır.

Ayrıca, bütün sürücüler, genel bir kural olarak, geçiş üstünlüğüne sahip araçlara bu hakkı tanımak zorundadır. Trafik polisi veya trafik işaret levhası ya da ışıklı trafik işaret cihazları bulunmayan kavşaklarda, bütün sürücüler, doğru geçmekte olan tramvaylara, doğru geçen tramvay hattı bulunan karayoluna çıkan sürücüler, bu yoldan geçen araçlara, bölünmüş yola çıkan sürücüler, bu yoldan geçen araçlara, tali yoldan ana yola çıkan sürücüler, ana yoldan gelen araçlara, dönel kavşağa gelen sürücüler, dönel kavşak içindeki araçlara, bir mülkten çıkan sürücüler, karayolundan gelen araçlara geçiş hakkı vermek zorundadır.

KURALLARA UYUN

Kontrolsuz kavşaklarda, motorsuz araç sürücüleri, motorlu araçlara, motorlu araç sürücüleri ise sağdan gelen araçlara ilk geçiş hakkını vermek zorundadır.

Kavşağa gelen sürücüler, kavşak giriş ve çıkışlarında, kurallara uygun olarak, karşıya geçen yayalara geçiş hakkını vermek zorundadır. Trafik ışıkları izin verse bile, trafik akımı, kendisini kavşak içinde durmaya zorlayacak veya diğer doğrultudaki trafiğin geçişine engel olacak ise, sürücüler kavşağa giremezler.

Sürücüler, görevli kişi veya ışıklı trafik işareti ile yönetilen kavşakları, kısa zamanda geçmek zorundadır. Sürücülerin buralarda gereksiz olarak yavaşlamaları, durmalı, araçtan inmeleri veya araçlarının motorlarını durdurmaları yasaktır.

Aksine bir işaret yoksa, bütün kavşaklarda, araçlar ray üzerinde hareket eden taşıtlara geçiş hakkını vermek zorundadır.

Konuk Yazar

Veli KARAHAN

Antalya Trafik Denetleme Şube Müdürü