2 Nisan 2000
Pazar
 Ana Sayfa
 Haber İndeksi
 Türkiye
 Ekonomi
 Dünya
 Spor
 Yaşam
 Dizi
 Yazarlar
 Hürriyet Ege
 Hürriyet Akdeniz
 
 Piyasanet
 Teknonet
 Astronet
 Hava Durumu
 Seri İlanlar
 
 
 İnternet Media Kit
 E-mail
Oktay Ekşi: Bu önemli bir nisan...
Oktay EKŞİ
Biz ‘‘aman bu defa sorun olmasın’’ dediğimiz cumhurbaşkanlığı seçimini belki de geride yaşadıklarımızdan daha beter bir sorun haline getirmek için uğraşıp dururken nisan ayı geldi, oturdu.

Ertuğrul Özkök: Tartışma: Sevgili otele atılır mı
Ertuğrul ÖZKÖK
Siz Deniz Gezmiş'in bir Alman sevgilisi olduğunu biliyor muydunuz? Ben bilmiyordum. Bedri Baykam'ın ‘‘68'li Yıllar’’ adlı kitabından öğrendim.

Bekir Coşkun: Çevreciler nerdesiniz?..
Bekir COŞKUN
Bahar geldi sayılır. Erik ağacının dallarındaki tomurcuklar, bir müstakbel annenin karnı gibi şişkin. Çiçekler açtı açacak. Sevdalı söğüdün dalları yeşile döndü.

Doğan Hızlan: Nisan ayların en zalimidir
Doğan HIZLAN
Sabahleyin odama giren bir arkadaşım, leylekler gelmiş, dedi. Tek cümleyle bilgisayar tuşlarını bırakıp, bahar vurgununa karşı ne yapacağımı düşünmeye başladım.

Ercan Kumcu: Cumhuriyetin Merkez Bankası (2)
Ercan KUMCU
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kanunu 1930 yılında Meclis'te kabul edildi. Banka, 1931 yılında faaliyete geçti. Ulus'taki İdare Merkezi binası tamamlanana kadar faaliyetlerini şimdiki komşusu T.

Erkan Çelebi: Festivalde tüketiciyi aldatana 8 milyar ceza
Erkan ÇELEBİ
Bu yıl beşincisi düzenlenen alışveriş festivali, tüketicileri çılgınca alışveriş için Dubai'ye çekiyor. Gümrüksüz satışlara, festival süresince yüzde 20 oranındaki indirimlerin de eklenmesi, Dubai'yi bir anda alışveriş cennetine çeviriyor.

Ferai Tınç: Her şey tamam hiçbir şey yok
Ferai TINÇ
Dün bizim gazetede yer alan bir sayfalık söyleşinin başlığı, ‘‘Türkiye kendini yenilemeye hazır’’ diyordu. AB Genel Sekreterliği'nin başına getirilen Büyükelçi Volkan Vural, yapılanma çalışmalarını Sedat Ergin'e anlatmış.

Kurthan Fişek: Günlerden 2 Nisan neşe doluyor insan
Kurthan FİŞEK
Nisan ayı ‘‘şaka’’ ayıdır. Ama, ulusal ve geleneksel hasletlerimize uygun olarak, şakayı ‘‘kaka’’ yapmaktan da geri kalmayız netekim.

Muharrem Sarıkaya: Ecevit'in rüyası Hindistan Delhi
Muharrem SARIKAYA
Tren yolu, eski ve yeni Delhi'yi tam ortasından bölmüş. Kentin yeni olan bölümü Amerika veya herhangi bir Avrupa şehrinden farksız.

Murat Bardakçı: Baba’ya kaside ABD’den geldi
Murat BARDAKÇI
Eski devirlerde zamanın hükümdarını övüp göklere çıkartmak için söylenen ‘‘medhiye’’lere asırlar sonra geçmiş yüzyılların dili ve üslûbuyla kaleme alınmış bir yenisi eklendi: Türk edebiyat tarihçiliğinin bugün önde gelen isimlerinden olan Dr.

Mümtaz Soysal: Moral değerler
Mümtaz SOYSAL
Sayın Başbakan Hindistan uçağına binerken, ‘‘Bu aşamada beni moral değerler bakımından en çok üzen olay ise, birçok milletvekilinin imzalarına sahip çıkmamış olmalarıdır’’ demiş.

Oya Berberoğlu: Cimbom tribününde Fenerli olmak
Oya BERBEROĞLU
Çok zormuş! Akla ziyan... Oysa ne güzel düşüncelerle gitmiştim maça. Omuz omuza takımlarımızın karşılaşmasını izleyebiliriz gibi bir hayalle.

Sedat Ergin: Putin neden Türkmenistan'da?
Sedat ERGİN
Ülkesini yeniden emperyal bir güç haline getirmeye kararlı olan Rusya'nın genç Devlet Başkanı Vladimir Putin, yarın Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'a ayak basıyor.

Uğur Dündar: Devrim yasaları kalktı mı?
Uğur DÜNDAR
Ramazan Bayramı'ndan sonra, ARENA'da bir tarikat dergáhından belgesel görüntüler yayınlamıştık. Sıvas'ın Koyulhisar İlçesi'ndeki dergáhta, 90'lık tarikat şeyhi Bekir Pehlivan, zaman zaman müritlerini tokatlıyor, ayrıca eline geçen her şeyi onların üstüne fırlatıyordu.

Yalçın Bayer: Turkey değil 'Turkland' olmalı
Yalçın BAYER
OKUR HATTI SON günlerde ‘Turkey’ ve ‘Türkiye’ tartışmaları ile ilgili olarak bir önerim var. Ben şu anda Ege Tıp Radyoloji Bölümü'nde profesör olarak çalışıyorum.

Zeynep Atikkan: Mıstık için
Zeynep ATİKKAN
‘Ben’ değil ‘biz’in bir anlam taşıdığı günlerdi. Bir sabah ‘bizim servisten’ içeri hep ‘biz’den olacak birisi girdi.

Copyright 2000   Hurriyetim