24 Şubat 1999, Çarşamba          (Son güncelleme saati: 18:00)

 
 
18:00
ADAY LİSTELERİ:   CHP'nin belediye başkan adayları belli oldu
CHP’nin illeri göre belediye başkan adaylarının bazıları şunlar:
ADANA BÜYÜKŞEHİR: Ziya Yergök
ANKARA BÜYÜKŞEHİR: Murat Karayalçın
ANTALYA BÜYÜKŞEHİR: Bekir Kumbul
BURSA BÜYÜKŞEHİR: İsmail Hakkı Sayıoğlu
ESKİŞEHİR BÜYÜKŞEHİR: Abdülkadir Adar
GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR: Celal Doğan
İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR: Adnan Polat
İZMİR BÜYÜKŞEHİR: Yüksel Çakmur
KONYA BÜYÜKŞEHİR: Hüseyin Çakır


17:55
BEŞİKTAŞ:   Beşiktaş yönetimi Toshack'ın istifasını kabul etti
Real Madrid’ten teklif alan ve bu durumu görüşmek için Beşiktaş Kulübü’ne gelen Teknik Direktör Toshack, İstanbul’a gelecek olan İspanyol yöneticileri karşılamak üzere Atatürk Havalimanı’na gitti.
Başkan Süleyman Seba ve yöneticilerle Akaretler’deki kulüp binasında yaklaşık 2 saat görüşen Galli teknik adam, daha sonra İstanbul’a, Beşiktaşlı yöneticilerle görüşmek için gelecek olan Real Madridli yöneticileri karşılamak üzere kulüp binasından ayrıldı.
Toshack, kulüp çıkışında basın mensuplarına konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmazken, Basın Sözcüsü Cenk Koray ise "Artık Beşiktaş’ta Toshack defteri kapandı. İstifasını verdi, biz de kabul ettik" dedi.


17:49
ADAY LİSTELERİ:   Halil Ergun ve Fatma Girik, CHP'nin İstanbul ilçe belediye başkan adayları oldu
CHP, İstanbul ilçe belediye başkan adaylarını ilçe seçim kurullarına bildirdi.
CHP’nin İstanbul ilçe belediye başkan adayları şöyle:
-Adalar: Uluç Yurtduru
-Avcılar: Yüksel Çengel
-Bağcılar: Recep Durgun
-Bahçelievler: İlhami Ülger
-Bakırköy: Sabri Tığlı
-Bayrampaşa: Mustafa Deniz
-Beşiktaş: Ayfer Atay
-Beykoz: Seyit Usta
-Beyoğlu: Halil Ergün
-Büyükçekmece: Rıdvan Nuri Saydağ
-Çatalca: Yusuf İşçi
-Eminönü: Hasan Bilgeç
-Esenler: Cemal Kaya
-Eyüp: Fikret Şimşek
-Fatih: Çetin Soysal
-Gaziosmanpaşa: Sebahattin Meriç
-Güngören: Nebi Zenginli
-Kadıköy: Selami Öztürk
-Kağıthane: Yusuf Gürlevik
-Kartal: Nurettin Sarıbal
-Küçükçekmece: Erdem Çankaya
-Maltepe: Yılmaz Bakıtkal
-Pendik: Burhan Köseoğlu
-Sarıyer: Cengiz Alp
-Silivri: Selami Değirmenci
-Sultanbeyli: Arif Baş
-Şile: Seceattin Güney
-Şişli: Fatma Girik
-Tuzla: Tekin Ağırman
-Ümraniye: Battal İlgezdi
-Üsküdar: Kenan Sönmez
-Zeytinburnu: Ziya Disanlı


17:46
ADAY LİSTELERİ:   ANAP'ta halen milletvekili olan 46 kişi, yeni seçim listesinin dışında kaldı
Yüksek Seçim Kurulu'na aday listesini veren ANAP, 46 milletvekilini liste dışı bıraktı.
Liste dışı kalan milletvekillerinin adları şöyle:
Hüseyin Yayla, Halil Cin, Refik Aras, Hüsnü Doğan, Halit Dumankaya, Emin Kul, Yusuf Namoğlu, Ali Talip Özdemir, Kaya Erdem, Rüşdü Saracoğlu, Selahattin Beyribey, Yusuf Pamuk, Metin Öney, Recep Mızrak, Ömer Demir, Bülent Atasayan, İbrahim Yılmaz, Necdet Menzir, İmren Aykut, Yaman Törüner, Nuri Yabuz, İrfan Köksalan, Mehmet Sağdıç, Sami Küçükbaşkan, Safa Giray, Abbas İnceayan, İlhan Kesici, Mete Bülgün, Hikmet Aydın, Hasan Korkmazcan, Haluk Müftüler, Muzaffer Aslan, Mustafa Balcılar, Demir Berberoğlu, Yavuz Köymen, Naim Geylani, Ahmet Alkan, Mustafa Kalemli, Metin Emiroğlu, Bahri Kibar, Nabi Poyraz, Avni Kabaoğlu, Adem Yıldız, Seydi Eyüboğlu, İbrahim Çebi ve Yıldırım Aktürk.


17:42
KOSOVA:   Kosova Kurtuluş Ordusu, barış anlaşması gereği, seçimlere kadar hükümet kuracak
Fransa’nın başkenti Paris yakınlarındaki Rambouillet şatosunda yapılan barış görüşmelerine katılan Kosovalı Arnavut heyetinin, Kosova Kurtuluş Ordusu - UCK başkanlığında bir geçici hükümet kurmaya karar verdiği bildirildi.
UCK’nın haber ajansı Kosova Press, Kosovalı Arnavut heyetinin, bölgede "Özgür seçimler yapılıncaya kadar görevini sürdürecek bir Kosova geçici hükümeti kurmaya karar verdiğini" duyurdu.
Varılan anlaşma uyarınca hükümetin kurulmasının UCK’nın bir temsilcisine verileceği kaydedildi.


17:38
ADAY LİSTELERİ:   Fazilet, İstanbul Belediye Başkan adayı olarak Ali Müfit Gürtuna'yı gösterdi
FP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı, halen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı yürüten Ali Müfit Gürtuna oldu.


17:31
ADAY LİSTELERİ:   CHP aday listesini YSK'ya verdi
CHP Parti Meclisi, 18 Nisan’da yapılacak yerel ve genel seçimler için adaylarını belirledi. İşte listeden çarpıcı ayrıntılar:
Kontenjan adayları:
Ankara 1. bölge 2. sıra : Hikmet Çetin
İstanbul 1. bölge 2. sıra : Zülfü Livaneli
İstanbul 1. bölge 4. sıra : Ali Topuz (çekildi)
İstanbul 2. bölge 2. sıra : Bülent Tanla
İzmir 2. bölge 2. sıra : İnal Batu (Eski İtalya Büyükelçimiz)
Merkez yoklamasıyla ve aday yetersizliği nedeniyle MYK tarafından adayların belirlendiği bazı illerdeki ilk sıra adayları da şöyle:
Adana : 1-Cevdet Selvi, 2-Tuncay Karaytuğ
Denizli : 1-Adnan Keskin 2-Hilmi Develi
Hakkari : Esat Canan


17:11
BOŞUNA ÇABA:   Roma Mahkemesi, Apo'nun siyasi sığınma talebini görüşmeyi, 22 Mart'a erteledi
Terör örgütü başının, Roma’ya gittiğinde, avukatları Luigi Saraceni ve Giulino Pisapia tarafından yapılan siyasi sığınma başvurusu bugün görüşüldü.
Türkiye’deki Sulh Hukuk Mahkemesi’ne karşılık olan Roma Sivil Mahkemesi tarafından görülen duruşma, 22 Mart’a ertelendi.
Öte yandan, Türkiye’nin terör örgütü başının iadesi konusunda yaptığı, ancak son gelişmelerin ardından geri çektiği başvurusunun dün Roma İstinaf Mahkemesi’nde görüşüldüğü ve 2 Mart’a ertelendiği öğrenildi.


16:27
ANKET FURYASI:   CNN soruyor: "Türkiye'nin, Abdullah Öcalan'ı adil bir şekilde yargılayacağını düşünüyor musunuz?"
İnternet dünyasındaki yayınlar, Apo'nun yakalanıp Türkiye'ye getirilmesiyle birlikte birbiri ardına anketler açmaya başladı. Anketleri, sitesine yönelik ilgiyi artırmak için bir tür promosyon olarak kullanan Time ve İngiliz ulusal yayın kuruluşu BBC'nin ardından CNN de okurlarına şöyle bir anket sorusu yöneltti: "Türkiye'nin, Abdullah Öcalan'ı adil bir şekilde yargılayacağını düşünüyor musunuz?"


16:08
ADAYLIK:   Şevket Kazan da milletvekili seçilmek için başvurdu
Kapatılan RP’nin Genel Başkan Yardımcısı Şevket Kazan, Bilecik’ten bağımsız milletvekilliği adaylığı için, İl Seçim Kurulu’na başvurdu.
Konuyla ilgili daha önceki haber için bakın saat 12:17


15:27
NAKİL:   Bayrampaşa cezaevinde kendisine "koğuş içi saray" kuran Sedat Peker, Kırşehir cezaevine nakledildi
Bulgaristan’dan İstanbul’a gelerek teslim olan ve İstanbul DGM’de tutuklu olarak yargılanması süren, organize suç örgütü kurmakla suçlanan Sedat Peker, yaklaşık 6 aydır kaldığı Bayrampaşa Cezaevi’nden Kırşehir Cezaevi’ne gönderildi.
Peker’le birlikte aynı dava kapsamında tutuklu olan Trabzonspor Yönetim Kurulu eski üyesi Atilla Yıldırım ve Mecnun Otyakmaz da, Kırşehir Cezaevi’ne nakledildi.
Peker’in avukatı Ömer Yeşilyurt, müvekkilinin naklini, yazılı ve görsel basında çıkan haberler nedeniyle kendisinin talep ettiğini söyledi.


15:21
YUNANİSTAN:   Pangalos'un dün gece gizlice ifade verdiği iddia edildi
Terör örgütü başının, Yunanistan’ın Kenya Büyükelçiliğinde saklanması olayı nedeniyle Başbakan Kostas Simitis tarafından geçen hafta görevden alınan Dışişleri eski Bakanı Teodoros Pangalos’un, dün gece Atina Savcılığı’nca ifadesinin alındığı öne sürüldü.
Atina’dan yayın yapan SKY Radyo, Pangalos’un, dün gece geç saatlerde hiç kimseye görünmeden savcılığa gittiğini duyurdu.
Atina Savcılığı, dün de terör örgütü başını gizlice Yunanistan’a getirdiği açıklanan emekli Amiral Andonis Naksakis’in ve adı açıklanmayan bir Yunan Gizli Servisi yetkilisi ile havaalanı görevlisinin ifadelerini almıştı.


15:03
İNTERNET:   İstanbul defterdarlığı da internete taşındı
İstanbul Defterdarı M. Akif Hamzaçebi, yaptığı yazılı açıklamada, defterdarlık olarak çağdaş ve teknolojik tüm gelişmelerden yararlanmak, bu yolla mükelleflere ve topluma en üst kalite düzeyinde hizmet sunmanın amaç ve felsefeleri olduğunu bildirdi ve artık internette de olacaklarını açıkladı.
Hamzaçebi, "" adresindeki sitenin sürekli güncel tutulacağını ve yurttaşlardan gelen öneriler doğrultusunda geliştirileceğini kaydetti.
Hamzaçebi, siteden, defterdarlığın görev alanına ilişkin 134 konuda bilgi alınabileceğini de duyurdu.


15:00
BEŞİKTAŞ:   Toshack'ın bugünkü antrenmanda Beşiktaşlı futbolcularla vedalaştığı öğrenildi
Beşiktaş sözcüsü Cenk Koray'ın "Real Madrit'e gidiyor" açıklamasından sonra, Teknik Direktör Toshack’ın, bugün yapılan antrenman sonrası siyah-beyazlı futbolcularla vedalaştığı öğrenildi.
Toshack ise alışılmadık bir şekilde Fulya Tesisleri’nden ayrılırken, tesis müdürü Aydemir Ünlü ve görevliler, Galli Teknik adamı kapıya kadar uğurladılar.
Bu arada, Toshack, basın mensuplarının Real Madrid ile ilgili tüm sorularını yanıtsız bırakırken, daha sonra yapacağı basın toplantısında her şeyi açıklayacağını söyledi.
Öte yandan, Real Madrid’e transferi gündeme gelen John Benjamin Toshack için İspanyol gazeteciler bugün Fulya Tesisleri’ne geldiler.


14:52
PRENSES'İN ARABASI:   Lady Diana'nın BMW'sinin gizlice hurdaya dönüştürüldüğü açıklandı
Bir açıklama yapan BMW şirketi sözcüsü Jürg Dinner, Diana’nın ailesinin, şirketten, kızlarına ait 540i tipi BMW marka otomobilin, spekülasyona sebep olmaması için gizlice ortadan kaldırılmasını istediğini belirtti.
Bilindiği gibi Diana, Paris’te, 31 Ağustos 1997’de, sevgilisi Dodi el Fayed ile birlikte bir Mercedes otomobil içerisinde trafik kazası geçirmiş ve ölmüştü. Hurdaya dönüştürülen otomobil ise, Londra günlerinde Prenses tarafından kullanılıyordu.
Prenses Diana’nın, kazada ölmesinden sonra Spencer ailesinde duran arabanın, geçtiğimiz yıl Münih’e getirildiğini söyleyen sözcü, otomobilin her parçasının, yeniden dönüşüm kurallarına uygun olarak eritildiğini veya yok edildiğini, firma çalışanlarının parçalama sırasında arabanın kime ait olduğunu bilmediklerini bildirdi.
Standart 540i tipi BMW marka otomobilin, Türkiye’deki satış fiyatı yaklaşık 170 bin mark (34 milyar TL).


14:46
FUTBOL:   Beşiktaş sözcüsü Cenk Koray açıkladı: "Toshack bizden ayrılıp Real Madrit'e gidiyor"
Beşiktaş Kulübü Basın Sözcüsü Cenk Koray, Teknik Direktör Toshack’ın, Real Madrid Kulübü’nün teklifini kabul ettiğini ve Beşiktaş’tan ayrılacağını açıkladı.
Koray, Toshack’ın yerine takımın başına kimin getirileceği sorusuna esprili bir yanıt verdi:
"Takımı ben çalıştırırım. Herhalde bundan kötüsü olmaz"


14:40
POLİTİK KATILIM:   Alparslan Türkeş'in eşi Seval Türkeş, BBP'ye katıldı
Büyük Birlik Partisi - BBP Genel Merkezi’nde düzenlenen törenle partiye katılan Seval Türkeş, kurban kesilerek karşılandı.
BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, katılım töreninde yaptığı konuşmada, birlik, beraberlik içinde bir ülkücü camia özledikleri için Seval Türkeş’e BBP’ye katılma teklifi götürdüklerini söyledi. Türkeş’in partiye katılmasından büyük bir onur duyduklarını kaydeden Yazıcıoğlu, milletin ihtiyaç duyduğu bir diyalog ortamı ve istikrar ortaya koyacaklarını savundu.
Seval Türkeş, gazetecilerin "Alparslan Türkeş’in sıcak bakmadığı bir partiye katılmanızı nasıl yorumlarsınız?" sorusu üzerine şunları söyledi:
"Alparslan Türkeş’in BBP’ye sıcak baktığını pek görmedim. Kendi yetiştirdiği ve milliyetçi harekete katkıda bulunan evlatlarına kin ve nefretle yaklaşacak bir şahsiyet değildi. Onun yaklaşımını politik bir süreç içinde algılayabiliriz. Kendisi birlik, beraberlikten hoşlanan bir şahsiyetti. Benim yaptığım, birlik ve beraberliğin ilk ilmeğidir. İdeal olan MHP’de olmamdır. Ama siyaseten de burada olmam gerekirdi. Benim MHP ile kavgam yok, gerekirse BBP ve MHP arasında köprü olurum."


14:31
UÇAK KAZASI:   Havada patlayan Çin uçağında ölenlerin sayısı, 64 olarak açıklandı
Bugün Türkiye saatiyle yaklaşık olarak 10:00 civarında, Çin’in Southwest havayollarına ait bir yolcu uçağı, havada infilak etti. Çin kaynakları, uçaktaki 64 kişinin tamamının öldüğünü bildirdi.
Havaalanı yetkilileri ve yerel polisin verdiği bilgiye göre, Rus yapımı Tupolev TI 54 tipi yolcu uçağının parçaları, ülkenin güneydoğusundaki Venzu kentine 30 kilometre uzaklıkta bulunan Ruyan kenti yakınlarındaki dağlık bölgeye düştü.
Uçakta 51 yolcu ile 13 mürettebat vardı. Bir polis kaynağı, uçağın, Venzu havaalanına yaklaşırken yerel saatle 04:34’de düştüğünü belirtti.
Yetkililer, uçağın parçalarının düştüğü bölgeye, kurtarma ekiplerinin ve itfaiyenin gönderildiğini bildirdiler.
Uçaktaki yolcuların, Tavşan Yılı kutlamaları nedeniyle atalarının evlerini ziyaretten dönenler oldukları kaydedildi. Bilindiği gibi Çin, kendi takvimine göre, Kaplan yılından çıkıp Tavşan yılına girmiş ve yeni yılını geçtiğimiz günlerde kutlamıştı.


14:07
İNTERNET DÜNYASI:   ICQ'yu America Online'ın satın aldığı açıklandı
İsrailli bir grup yazılımcının kurduğu Mirabilis şirketinin ICQ (I seek you) programının, dünyanın en büyük internet erişim şirketi America Online tarafından 287 milyon dolara alındığı açıklandı.
San Francisco’da yapılan Teknoloji-99 fuarında açıklama yapan America Online yöneticilerinden Ted Leonsis, America Online firmasının ICQ ile ilgili olarak büyük projelerinin olduğunu söyledi.
Şimdiye kadar daha çok birbirleriyle haberleşen Internet tutkunlarının gözdesi olan ICQ’nun, bundan böyle giderek, firmaların birbirleriyle online haberleşmelerinde ve iş konferanslarında kullanılacağı belirtiliyor.


13:30
ANKET FURYASI:   BBC soruyor: "Kürtlere de Kosovalı Arnavutlara yapılanın aynısı yapılsın mı?"
İnternet dünyasındaki yayınlar, Apo'nun yakalanıp Türkiye'ye getirilmesiyle birlikte birbiri ardına anketler açmaya başladı. Anketleri, sitesine yönelik ilgiyi artırmak için bir tür promosyon olarak kullanan Time dergisinden sonra İngiliz ulusal yayın kuruluşu BBC de internet sayfalarından okurlarına şöyle bir soru yöneltti: "Kürtlere de Kosovalı Arnavutlara yapılanın aynısı yapılsın mı?"
BBC, Sırplar tarafından "etnik temizliğe" tabi tutulan Kosovalı Arnavutlarla, Kürtlerin durumu arasında koşutluk kuruyor. Ve Birleşmiş Milletler'in devreye girerek soruna çözüm bulma girişiminin aynısının Kürtler için de yapılıp yapılmaması gerekliliğini sorguluyor.
Ankete katılanların büyük çoğunluğu şu ana kadar bu soruya evet yanıtı verdi.


12:17
YASAKLILARIN ADAYLIĞI:   Şevket Kazan şu sıralarda Bilecik'te; Kazan'ın da bağımsız milletvekili adaylığı için başvurması bekleniyor
Kapatılan RP’nin Genel Başkanı Necmettin Erbakan’ın ardından, Genel Başkan Yardımcısı Şevket Kazan da aday olacak. Kazan, bugün Bilecik'e giderken saat 17:00’ye kadar Bilecik İl Seçim Kurulu’na adaylık başvurusunu bizzat vereceğini söyledi.
RP’nin kapatılmasıyla siyasi yasaklı hale gelen ve milletvekili adayı olup olamayacaklarına ilişkin değişik yorumlar bulunan Erbakan ve Kazan’ın adaylığı konusunda son sözü Yüksek Seçim Kurulu söyleyecek.


12:11
ERBAKAN ADAY OLDU:   Erbakan, Konya'da adaylık başvurusu yaptıktan sonra, Ankara'ya doğru yola çıktı
Kapatılan Refah Partisi’nin Genel Başkanı Necmettin Erbakan, bugün Konya’da bağımsız milletvekilliği adaylığı için il seçim kuruluna başvurduktan sonra, Devlet Eski Bakanlarından Rıza Güneri'nin evinde kahvaltı yaptı; kendisine soru soran gazetecilere yalnızca "Hayırlı olsun" dedi ve karayoluyla Ankara'ya doğru hareket etti.


11:31
FLAŞ!   FLAŞ!:   Necmettin Erbakan, Konya'dan bağımsız milletvekili seçilmek için adaylık başvurusunda bulundu
Kapatılan Refah Partisi’nin Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Konya İl Seçim Kurulu Başkanlığı’na bağımsız milletvekili adaylığı için başvuruda bulundu.
Konya Seçim Kurulu Başkanı Nuri Kaya Işıklar, bugün İl Seçim Kurulu’na gelen Necmettin Erbakan’ın, adaylık için gerekli evrakları teslim ederek, Konya’dan bağımsız milletvekili adayı olduğunu bildirdi.
Adaylık için gerekli belgelerin tamamının alındığını hatırlatan Işıklar, "Bilindiği gibi Sayın Erbakan’ın 5 yıl siyaset yasağı bulunduğu için bu konuda tarafımızdan inceleme başlatılacaktır. Ancak nihai karar, itiraz halinde, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından verilecektir" diye konuştu.


11:18
ANKET:   Tıme'ın, "Birleşmiş Milletler, bağımsız bir Kürt devleti kurulmasına destek versin mi?" anketinde şimdiki durumda, evet'ler çoğunlukta
Tıme dergisi internet sitesine yönelik ilgiyi artırmak için bir tür promosyon gibi kullandığı anketlerinde, Türk okurun "yoğun ilgisini" çekmeye devam ediyor. Derginin son anketinde "Birleşmiş Milletler, bağımsız bir Kürt devleti kurulmasına destek versin mi?" diye soruluyor. Ankete gelen yanıtlarda, şimdilik EVET'ler çoğunlukta.


10:51
İSTİFA:   Bursa milletvekili Turhan Tayan, DYP'den istifa etti
DYP'de, önseçimlere usülsüzlük karıştırıldığı gerekçesiyle adaylık başvurusunu geri alan, Milli Savunma eski Bakanı ve Bursa Milletvekili Turhan Tayan, partisinden resmen istifa etti. Tayan'ın ANAP'a geçeceği sanılıyor.
İLGİLİ ARŞİV HABERİ:  


 • 09:47
  FETVA:   Diyanet İşleri, sağlık gereği domuzdan hücre nakli yapılmasına "olur fetvası" verdi
  Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, domuzdan alınan genetik olarak değiştirilmiş ve insan organizması tarafından kabul edilebilir hale getirilmiş hücrelerin kullanılmasına İslam dininin karşı çıkmayacağını belirtti. Yılmaz, "Yeter ki insanın ruh ve beden yapısına faydalı olacağı sonucuna varılsın" dedi.


  09:10
  IRAK'A BOMBA:   Amerika, Irak'ın Sam füzelerinin yüzde 20'sini yok ettiklerini iddia etti
  ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü Ken Bacon, gazetecilere yaptığı açıklamada, geçen yıl Aralık ayı ortalarından itibaren Irak’ın kuzeyi ve güneyindeki uçuşa yasak bölgelerde günlük düzenlenen saldırıların sonucuyla ilgili bir soruyu, "Irak’ın SAM sistemlerinin yaklaşık yüzde 20’sini yok ettiğimize inanıyorum" diye yanıtladı.
  Bacon, SAM’ların birçoğunu safdışı bırakamadıklarını, füzelerin savunma hattı gerisine çekildiği için uzun süre saldırıların hedefi olamayacağını söyledi.
  Irak lideri Saddam Hüseyin’in durumunun "Çöl Tilkisi" operasyonu dönemine göre daha kötü olduğunu belirten Bacon, "Saddam’ın, Arap dünyasındaki desteğini kaybettiğini sanıyorum" dedi.  ... GÜNÜN TAKVİMİ ...
  • SON GÜN: Bugün, siyasi partilerin, milletvekili ve belediye başkan adaylarını Yüksek Seçim Kurulu'na bildirmek zorunda oldukları, son gün.
  • KÖPRÜLER'DE GİŞE MEMURU EYLEMİ-2.GÜN: Geçen yıl yaptıkları eylem nedeniyle yargılanacak arkadaşlarını desteklemek; maaş ve iş koşullarının "kötü durumuna" dikkat çekmek için, İstanbul Boğaziçi'ndeki köprülerin gişe memurları dün başlattıkları işi yavaşlatma eylemini, bugün de sürdürecek.
  • EĞER YAKALANMASAYDI: Eğer Apo yakalanıp Türkiye'ye getirilmeseydi, Roma Mahkemesi bugün Apo'nun siyasi sığınma talebini görüşecek ve bir karara bağlayacaktı. Endişeler o yöndeydi ki, Roma, Apo'nun sığınma talebini kabel edebilir.
  • GEÇEN YIL BUGÜN:
   - Geçen yıl bugün, günlerden Salı idi;
   - Gece saatlerinde Adana-Ankara uçağı kaçırıldı haberi geldi; hava korsanı İran'a gitmek istiyordu; gece geç saatlerde eylemin siyasi yanı olmadığı ve korsanın yolcular tarafından etkisiz hale getirildiği anlaşıldı;;
   - Vatikan'a bağlı "Hayat Akademisi", Adem ile Havva'nın Afrika'da, Tanzanya bölgesinde yaşamış olabileceği varsayımını "güçlü" kabul ettiğini açıkladı;
   - Hürriyet gazetesi bugün, HOCA MEYDAN OKUDU manşetiyle yayımlandı, haber spotunda şöyle deniyordu:
   "Başsavcı Vural Savaş'ın, ‘Toplu geçiş olursa yine dava açarım’ sözlerine rağmen dün 57 milletvekili birden Erbakan'ın avukatının kurduğu Fazilet Partisi'ne geçti."
 •  
  ADAYLIK BAŞVURUSU
  Necmettin Erbakan, Konya'dan bağımsız milletvekili seçilmek için
  adaylık başvurusunda bulundu
  SAAT 11:31


  24 ŞUBAT 1999
  ÇARŞAMBA


  İMKB
  2. seans kapanış:

  3.599
  1. seans kapanış:
  3.626
  Salı kapanış:
  3.557
    
  Günün anketi

  EVET HAYIR

  Apo'nun yakalanıp Türkiye'ye getirilmesinde önemli bir katkısı olduğunu ve dolayısıyla Bülent Ecevit'in özel bir övgüyü hak ettiğini düşünüyor musunuz?
  anketi sonuçlandı.
  İşte sonuçlar:

  Toplam 19404
  Evet 13822  %  71
  Hayır 5582  %  29
  17-23 Şubat 1999

  Haftanın anketi

  EVET HAYIR
  18 Nisan 1999 seçimlerinden, 1995'dekinden farklı bir tablo çıkacak mı?
  anketi sonuçlandı. İşte sonuçlar:

  Toplam 6761
  Evet 4040  %  60
  Hayır 2721  %  40
  15-23 Şubat 1999  TÜRKİYE VİZYONU
  Nasıl bir Türkiye istiyorsunuz?
  Beklenti, düş ve değerlendirme- lerinizi bize yazın, 2000'e pek az kala, geleceğin Türkiyesi'ni şekillendirelim...
  tıklayın!

  İMKB LOGO Borsa günü düşüşle, 3 bin 599 puandan kapadı
  İMKB Ulusal-100 Endeksi, 1. seansa göre 27.71 puan azalarak, 2. seansı 3,599.07 puandan tamamladı. Hisse senetleri ortalama yüzde 0.76 oranında değer kaybetti. Ulusal-100 Endeksi, 3,646 puandan başladığı 2. seansta, kamu ve bankacılık sektörü kağıtlarına gelen alımlarla 3,676.87 puanı gördü. Kar realizasyonları çerçevesindeki satışlarla endeks 3,580.29 puan seviyesine kadar geriledi. Endeks, günü yüzde 1.18’lik değer artışıyla tamamladı. Kapanışta mali endeks 44.55 puanlık düşüşle 4,675.02 puana, hizmetler endeksi de 101.12 puanlık düşüşle 5,005.62 puana gerilerken, sınai endeksi 8.53 puanlık artışla 2,419.64 puana yükseldi. Böylece mali grup hisseler ilk seansa göre ortalama yüzde 0.94, hizmet grubu hisseler de yüzde 1.98 oranında değer kaybederken, sınai grubuna bağlı hisseler yüzde 0.35 oranında değer kazandı. 2. Seansta işlem gören toplam 279 hisse senedinden 93’ü değer kazandı. Toplam 112 hisse senedi değer kaybederken 74 hissenin fiyatında ise değişiklik olmadı. Seansta 68 trilyon 332 milyar 949 milyon liralık işlem hacmi oluştu. 2. Seansta, Tüpraş, Yapı Kredi Bankası, Doğan Holding, Çukurova Elektrik ve Doğan Yayın Holding en yoğun işlem gören hisseler oldu. 17:34

  Tüpgaz'a yine zam geldi
  Tüpgaz olarak bilinen Likit Petrol Gazı (LPG) fiyatlarına, yüzde 4.7 ile yüzde 5.8 arasında değişen oranlarda zam yapıldı. Rafineri fiyatlarında meydana gelen artışlar çerçevesinde yapılan zam sonrasında, İstanbul’da 12 kg’lik ev tipi tüpte LPG’nin fiyatı 2 milyon 480 bin lira, Ankara’da 2 milyon 500 bin lira, İzmir’de de 2 milyon 415 bin liraya yükseldi. LPG fiyatlarına en son 5 Şubat 1999 tarihinde zam yapılmıştı. 15:16

  İMKB LOGO Borsa ilk seansı 3 bin 626 puandan kapadı
  İMKB Ulusal-100 Endeksi, dünkü kapanışa göre 69.65 puan artarak 1. seansı 3,626.78 puandan tamamladı. Hisse senetleri, ortalama yüzde 1.96 oranında değer kazandı. Güne 3,561 puan seviyesinde satış ağırlıklı açılan seansta Ulusal-100 Endeks, ilk dakikalarda 3,524.20 puana geriledikten sonra kamu kağıtlarına gelen alımlarla toparlanarak 3,666.78 puana yükseldi. Ardından, sıkışık bir seyir izleyen piyasa için uzmanlar, bankalardaki hareketin, beklendiği gibi kamu kağıtlarına geçtiğini ve piyasanın kamu hisseleriyle dengelenmeye çalışıldığı yorumunu yaptılar. Kapanışta mali endeks, 108.97 puanlık artışla 4,719.57 puana, sınai endeksi 24.25 puanlık artışla 2,411.11 puana, hizmetler endeksi de 79.45 puanlık artışla 5,106.74 puana yükseldi. Böylece mali grup hisseler dünkü kapanışa göre ortalama yüzde 2.36, sınai grubu hisseler yüzde 1.02, hizmet grubuna bağlı hisseler de yüzde 1.58 oranında değer kazandı. 1. seansta işlem gören toplam 287 hisse senedinden 144’ü değer kazandı. 67 hisse senedi değer kaybederken, 76 hissenin fiyatında ise değişiklik olmadı. Seansta, 62 trilyon 832 milyar 739 milyon liralık işlem hacmi oluştu. Seansta Doğan Yayıncılık, Makina Takım, Yapı Kredi Bankası, Doğan Yayın Holding ve Transtürk Holding en yoğun işlem gören hisseler oldu. 13:01