10 Temmuz 1998, Cuma
12 kurala uyarsanız şık olursunuz


Bir zamanlar kadınlar ayna karşısında giyinirken bazı kuralları dikkate almak zorundaydılar. Moda dünyasının ustalarının koydukları bu kurallara uyma zorunluluğu vardı. Günümüzde ise kadınlar giyim konusunda çok daha özgürce davranabiliyorlar. Artık herkes kendi zevkine göre giyinme özgürlüğüne sahip. Kadınların giyim konusunda kazandıkları 12 özgürlüğe bir göz atılım:

1

İş görüşmesine giderken pantolon giymek doğru değildir.

Eğer tutucu bir firmada kendinize iş aramıyorsanız, pantolon-ceket takımla iş görüşmesine gidebilirsiniz. Sade bir bluz, bu kıyafeti tamamlar ve çok da etkileyici olabilirsiniz.

2

Çanta, kemer ve ayakkabılar renk uyumu içinde olmalı

Böyle bir uygulama, kadına monoton bir görüntü kazandırır. Moda yaratıcıları, aksesuvarlarda çeşitliliği öneriyorlar. Timsah derisi bir çanta, düz deriden ayakkabı ve kemerle kullanılabilir.

3

İlkbaharda deri ayakkabı giyilir, süet ayakkabılar sonbahar ve kış içindir.

Bu kuralın çok gereksiz ve saçma olduğu artık biliniyor. Pastel renkli süet ayakkabılar bahar ayları için ideal sayılıyor. Süet ayakkabıların kış aylarında giyileceğini iddia edenler yanılıyorlar. Deri ve süet ayakkabılar, her mevsimde giyilir.

4

Paltonun etek boyu, elbiseninkinden uzun olmalı

İşte uyulması gerekmeyen kurallardan biri daha. Palto ile elbise uyum içindeyse, elbisenin eteklerinin paltonunkinden daha uzun olması bir sorun yaratmaz. Ancak bol bir elbisenin üstüne giyilen dar paltonun etekleri elbiseninkinden kısa olmamalı. Elbise ve paltonun modelleri temelde birbiriyle uyum sağlamalı.

5

Gömlek etekleri, bele sokulmalı.

Kadınlar, gömlek giymeye iyiden iyiye merak sardılar. Gömlek eteklerini bele sokmak ise şart değil. Ceket altında, etek ya da pantolon üzerine çıkarılmış gömlek çok şık duruyor. Gömlek eteklerini dışarda bırakmanızda sakınca yok.

6

Çorap rengiyle ayakkabıların rengi uyum sağlamalı

Bugün renk renk çoraplar, kadınların bacaklarını süslüyor. En ağır, en klasik kıyafetlerin altına bile gösterişli renklerde çorap giyebiliyorsunuz. Çorap rengiyle ayakkabının renginin uyum sağlaması uyulması gereken kurallardan biri değil.

7

Bacakları güzel göstermek için streç pantolon giyilmeli

Moda yaratıcıları bu kuralın bir hata sonucu ortaya atıldığını belirttiler. Ancak güzel bacaklı kadınlar, streç pantolonla daha güzel ve ince görünebilirler. Tombul bacaklara, streç pantolon hiç yakışmaz.

8

Pantolon paçaları, ayakkabıların üzerini örtmeli.

Pantolon paçaları, eskiden ayakkabıları gizlerdi. Günümüzde ise bu kurala uymak gerekmiyor.

9

Beyaz sadece yaz aylarında giyilen bir renktir

Teknik bakımdan bu kural akla uygun gelebilir. Kış ortasında beyaz çanta ve beyaz ayakkabı kullanamazsınız. Ama beyaz yünlüden yapılmış bir elbiseyi kış aylarında da rahatlıkla giyebilirsiniz. Beyaz jean pantolonlar yılın 12 ayı kullanılabilir.

10

Omuz vatkaları, vücudu daha güzel gösterir

Bir zamanlar kadınlar vatkasız giysi giymezlerdi. Ama vatkaların, vücudu olduğundan daha iri gösterdiği saptandı. Bluz ve kazaklara vatka koymak ise son derece saçma bir uygulama sayılıyor.

11

Takılar aynı model olmalı

Takı konusunda da çeşitlilik fikri ağır basıyor. İnci kolyelerle elmas küpe takmanın hiç sakıncası yok. Gümüş ve altın takıları bir arada kullanabilirsiniz. Sadece metal kelepçe bileziklerle romantik incileri aynı anda kullanmak hata olur.

12

Siyah kravat zorunluluğu kadına da tuvalet giyme zorunluluğunu getirir.

Kumaşı ve modeli şık olduktan sonra kısa etek de pantolon da böyle resmi davetlerde giyilebilir. Kadınların tuvalet giyme zorunlulukları artık geçerli değil. Şifon bir elbise ya da ipek kadifeden bir pantolon takım gece için uygundur.